Moda Kavramı

Moda Kavramı

Bir moda düşünün, sizin Ayet kimliğinizi ayak altına alır kızına tayt giydirir bonesiz görünen saç moda olgusu oluşturur. Açık bilekli kendini tesettürlü sanan kızlar furyası etrafı kaplar.

Ha birde şu var artık pantolon giymeyen örtülü kız görmek çok zor hale geldi ülkemizde.

Bunu da tesettür modası diyerek yaptırır modacı. Senin ayetin onun umrumda bile olmaz, onun işi gücü paradir dünyalıktır. Kahrolsun ABD diyoruz ya hani, hah işte burda durun çünkü batının emelleri buydu, Müslüman Kuran okusun ama anlamasın, Müslüman TV izlesin okumasın, Müslümanın elinden Kuranı alamayız ama ondan soğutacak çareler aramalıyız diyor adamlar siz kahrolsun ABD Avrupa diye boş boş bağırırken. Niye bu modacılara düşman değilsiniz, neden kahrolsun moda demiyoruz diyemiyoruz…
Benim inancım moda değildir, modacılık münafık bir akımın sembolü bence inançla görüntü çeliştiren bir kavram.
Ya Müslüman ve moda kavramını bir araya getiren kişilere ne demeli. Birde Ayet ismi kullanıyor kutsalları kullanarak şirin görünmeye çalışıyorlar. moda Nisa, sefa Merve gibi binlercesini sayabiliriz. Birde diyorlar ki biz üretir satarız kim nasıl giyerse giysin. İslami Moda haline getiren markalarının tamamına bir bakın, çoğu makyajlı topuzlu havalı bir şekilde mankenlik yapmaktadırlar.

Müslüman kadın başka gözlere kendini teşhir ederek mankenlik yapamaz, tesettürlü manken olmaz. Tesettür bir ayet olduğu için ayet bu kadar ayak altına alınmaz…
Bayan mankenler ön planda genellikle, şöyle bir instagrama yazın tesettür diye bakın bakalım neler çıkacak karşınıza, ayetten habersiz bir gençliğin ayak seslerini duyar gibiyim. Kızın oğlun kardeşin yada ablan her ne olursanız olun İslam yıkılmaz bir kaledir. Ama bu kaleyi yıkmak için artık moda silahını ve sosyal medya silahını kullanıyor bu modacılar. Avrupanin yapamadığını Modacılar başarıyor.
Sizin manevi değerlerinizi yavaş yavaş yok etmeye çalışıyor. Çok değil 2000-2005 yılında tesettürlü kadınlar pantolon dahi giymezken, 2019 yılında tayt giyme kısa şeyler giyme bonesiz saç gösterme moda haline geldi. Sanki Ayet tesettürü yanlış açıklamış da, bu modacılar ben Allah’tan daha iyi bilirim diye makas atıyor kumaşa haşa! Unutmayın! Allahın ayeti kıyamete kadar değişmez. Tesettür de değişmez moda olmaz. Ayet dışı kıyafetleri Tesettür diye dikilen, ve İslamla modayı iliskilendirmek için atılan her makas ve her adım vebaldir bilesiniz.
Diyecek sözüm yok, mocacıları zengin eden senin kızın bizim kardeşlerimiz kızımız…
Evde istediğini giy ama sokakta başkasının seni özel yada güzel görmesine gerek yok, Müslüman erkek kıskanç erkektir.

 • Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:
 • Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: “Üç kişi vardır, kıyamet günü Allah onlara nazar etmez: Anne ve babasının hukukuna riayet etmeyen kimse, erkekleşen kadın ve deyyus kimse.”

Nesai, Zekat 69, (5, 80)

 • Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: “Kıskançlıktan bir nevi var ki Allah sever, bir kısmı da var ki Allah onu sevmez. Allah’ın sevdiği kıskançlık, kişinin (mehariminden haram kılınmış bir fiil görmesi ile) şüphe halinde duyduğu kıskançlıktır. Allah’ın sevmediği kıskançlık, şüphe olmadan kıskançlık duymasıdır. Aynı şekilde bir kısım gurur vardır ki Allah hoşlanmaz, bir kısmı da var, Allah hoşlanır. Allah Teala’nın sevdiği gurur, kişinin savaş sırasında ve sadaka verme esnasında nefsine güvenerek duyduğu gururdur. Allah’ın buğzedip sevmediği gurur ise, taşkınlık ve övünme sırasında duyduğu gururdur.”

Kaynak : Ebu Davud, Cihad 114, (2659), Nesai, Zekat 66, (5, 78)

Unutmayın ki sizi sırat köprüsünden moda değil Allahın emirleri geçirecek. Moda peşine düşmeyin inanın moda ve sosyal medya Avrupa’dan daha zehirli, siz farkında değilsiniz ama yavaş yavaş ahlakınız manevi değerleriniz örf adet ve kültürlerimiz kayıp gidiyor. Komşuluk ilişkileri akrabalık bağları kopuyor. Lütfen Fe eyne tezhebun (Nereye Bu Gidiş? Tekvir Suresi 26 ) ayetini beyninize bunyenize ruhunuza iyi yerleştirin.
Çünkü gerçekten ama gerçekten nereye bu sorumsuz gidişler, edep ahlak kavramı!
Derin derin düşünün kızınıza oğlunuza kendinize bir bakın ayetin neresinde yaşıyorsunuz?
Gündelik hayatınızın ne kadarında Allahın emirleri var?

14.04.2019 Cumartesi

Mustafa Kuş @mustfakus

“Moda Kavramı” üzerine 18 yorum

 1. Selamün Aleyküm kıymetli Mustafa kardeşim yazdıkların çok doğru malesef Müslümanlığımızın hali. Kapalı hanımlar açık hanımlardan daha fazla giyimi kuşamı gösterişli hale geldi.
  Selam ve dua ile

 2. Slm.alk değerli kardeşim
  Okadar doğru ki döyledikleriniz,
  Rabbim bizleri de yavrularimizida tüm ümmetide bu kötü akimlardan korusun, uyanik müslümanlardan eylesin amin.

  1. Gel de bunu şimdi gençliğe anlat güzel kardeşim söz de tesettüre girip islami müslümanlığı anlamadan bilmeden tesettüre giriyor yani sözde. Dikkat çekmemesi gerekirken en başta bu kisiler dikkat çekmeye çalışıyor. Kur-an okuma yok anlama yok namaz yok çoğunda abdest yok sen tesetture giriyosun parmağına abdest tutmayacak kimyasal sürüyosun. Yani durum şu kardeşim erkek kadin demeden Kur-an dan kitabımızdan peygamberimizden uzaklaşıyoruz kac kişi Kitabimizi okuyor meal tefsir okuyor hadis okuyup anlama kim yapiyor bomboş bir nesil yetişiyor. İste bizim bıraktığımız bu boslukdan sözde tv de boy gösteren islam alimi diyen deyyuslar veya moda akımıyla kapan ama dar olsun makyaj yap surayi burayi böyle yap diye dolduran iblisler yapmakta bu işi. Rabbim bizlere magfiret etsin kitabimiza peygamberimize sıkı sıkı sarılıp ayrilmamayi nasip etsin.

 3. Bugün özgürlük adı altında başında islamin bir şiarı örtü varken, neden bu kadar alçaklık… kıyamet günü nebinin karşısına nasıl çıkıcaz Allah s.v.t. nasıl haber vericez.
  Kardeşlerim nefis alçaktır, istekleri de alçaltır. Allahın akıl nimetini aldığı kimseler gibi olmayın Selâm hidayete tâbi olanlara olsun …

 4. Evet güzel kardesim 6 yaşında bi kızım var müslümanca bi elbise bulamadim burasi mahrumyet bolgesi hep pantolon kısa etek baska bisey yok dedigin sitelerde malum neapacagımı şaşırdım gerçekten zor zamandayız

 5. Allahın ve Resülünün selam ve bereketi üzerinize olsun 🌹
  Aslında temel sorun şu bilmiyorlar Allahı bilmiyorlar, Resülümüz sav. bilmiyorlar.. Sevgi yok.. Sevgi olmadığı için de Onları incitirim korkusu yok.. Bildiklerini sandıkları şeyler ise yanlış.. Ebeveyn olarak bizlere çok büyük bir sorumluluk düşüyor.. Önce sevmeyi öğretmeli evladına, Allahı, Resülü sav. sevmeyi öğretmeli.. Neden bu dünyada olduğunu amacın ne olduğunu öğretmeli.. Kılık kıyafetle vücüd ile bir işe yaramayan dış halleri değil önce içini kalbini güzelleştirmeyi öğretmeli.. Bilen bilmeye önce Rabbimizi ve Resülümüzü sav. sevmeyi öğretmeli.. Ancak ve ancak sevgi açar en güzel kapıları ve doğru yolu sevdikçe sadece Rabbini razı etme arzusu doldurmalı aklını.. Kalbini daha çok sevdirmek, daha çok sevmek istemeli Rabbini.. Bize düşen en büyük görev bu.. Rabbimizi ve Resülümüzü sav. sevdirmek.. Zorlaştırmadan, nefret ettirmeden, sevdirerek, müjdeleyerek.. YANİ Resülümüz sav. dediği gibi kolaylaştırın, zorlaştırmayınız, müjdeyin nefret ettirmeyin.. Bütün mesele bu Hem ne diyor Rabbimiz
  Ben sizin kalplerinize bakarım.. En güzele emanet olun 🌹
  Yanlışım varsa nefsimden doğru olan Rabbimizdendir…

 6. Aaah sevgili kardeşim aaah. Saldırıya uğramayan neyimiz kaldı? En acısıda bunu “Müslüman”! olduğunu söyleyenlerin eliyle yapıyor olmaları. En yıkıcısıda, ilim adamı! sıfatıyla zarar verenlerin açtığı gedik. Velhasıl, bize en büyük darbeyi vuranlar, bizden olduğunu söyleyenler.
  Heyhaaat.

 7. Evlat,atanin aynada yansimasidir
  Sen evladina dogruyu ögretmezsen o da gördugunun pesine takilir

 8. Müslümanın kanayan yaralarından biride örtü meselesi. Gençlere çokta kızamıyorum, önlerinde örnek olabilecek kapasitede yetişkinler yok. Tebliğ çekirdekten başlar. İlk tebligi kendi nefsine, sonra diğerlerine. Suya atılan taşın yaptığı halkalar silsilesi gibi. Sonuç olarak kafası süslenmiş ama içi boşaltılmış müslüman çoğunlukta ve bunların müslüman evlatlar yetiştirmesini beklemek beyhude bir heves.

 9. Salam Aleykum.Mən Azərbaycandan yazıram.Həqiqətən bütün sözlərinizdə sonuna qədər haqlısınız.BİLİRSİZ mənì ən çox incidən hətta müsəlmanlarin-daha doğrusu heç diniylə maraqlanmasa da ,müsəlmanam deyib yaşayan insanların təssəttürə qarşı cıxmasïdır.Hicab sənin nəyinə lazımdıki?Hicab artiq şeydi(haşa).Namazını qılırsan bu bəsdi.Sənə pis baxarlar.Bax gör ətrafında bu cür geyinən var?-Evliliyində problem yaşayarsan.Hə,axı makyajlı,makyassız şəkilləri tamam başqa insan göstərən,göstərişli paltar geyinən qizlara çox insan elçi düşə bilər.Axı bu axır zamanda hər şeydən önəmli zahiri görünüşdü.Gözəlsənsə anan narahat olmayacaq ki Sen evdə qalacaqsan.Təəssüf ki,bə insanlar içində mənim anam-atamda var.Hə birdə təssətdürlü çılpaqlarda var bu zamanda.Heyif,çox heyifki bu qedər hörmətsizlik edirik bir ayəyə qarşı…Hə birdə bu da var-)” Nə çıxırsa elə bh başį bağlılardan cıxır” deyən duyarsız ,mənəviyyatsız fıtratları çürümüş insanlar.Allah bizi islah etsn.Təbii ki,bütün eybəcərliklər içində dininə həqiqətən sahib çıxan insanlar var.Allah sizin kimi insanlardan razı olsun inşAllah.

 10. Kapalı hanımlar varken dindar erkekler açık ve kozmetik anlamda bakımlı kadınları es olarak tercih ettikçe, erkekler kapalı esi yanında yürürken acik ve kozmetik anlamda bakımlı kadınlara donup donup bakacak kadar edepsizleşti ise ve kadın evde kocasını açık saçık videolar izlerken yakalıyorsa kimse kusura bakmasın bu moda ve tesettürün bu noktaya gelmesinde tek suçlu kadınlar değildir. Kaç tesettürlü arkadaşım babasını acık bir kadınla annesini aldatırken yakaladı anlatamam. Karisinin sık ve modaya uygun tesettürlü olmasını isteyen erkekleri de yazın lütfen balık bastan kokarmış bas ise aile de babadır kocadır

  1. Müthiş yorum!
   Bir toplumda erkeklerin namussuzluğu kadınlarını bozar🌷

   Bu salak erkekler açık ve makyajlı kadınlara gidiyor ya onlardan hiç bir zaman razı olmayacağım. Onlara baktıkça içten içe hep üzüldüm. Çünkü diğer kızlara örnek oldular.

 11. Sebepler
  1. Kızlar cahilse
  2. Kızlara birileri Allah dan kork demiyorsa
  3. Kızlar koca arıyorsa
  4. Kızlar diğer kızları kıskanıyorsa
  5. Kızlar utanmıyorsa
  6. Kızlar düğüne gidecekse(belki sadece bayanlar görür bilemem)
  7. Kızlar ilgi açlığı çekiyorsa
  8. Kızlar belki kocası için
  Böyle giyinebilir?

 12. Selamunaleyküm. Acaba islama uygun gerçek bir eğitim verebildik mi..biz elimizden gelen herşeyi yaptık ama yine de tercihler yanlış mı ???lütfen kendimizi hesaba ölmeden önce çekelim. Saygılarımla…

 13. Değerli Mustafa Kuş Kardeşim, öncelikle Hadisi Şerif uygulamasından dolayı Size teşekkürü bir borç bilirim. Sizin vesileniz ile Hadisi Şerifleri günlük 5 vakit okuyup ulemanin da bu konuda ki ictihadlarini da açıklamalarıyla aydınlanmış oluyoruz. Bunun karşılığı elbette ki sadece bi teşekkür olmayacaktır. En güzel karşılığını Sizlere Cenabı Hakk Azze ve Cell verecektir. Lütfen olumsuz yorum yapanları umursamayın. Sizin yaptığınız belli. Şunu da unutmamak lazım. Merhum Bediüzzaman Hazretlerinin de ifade ettiği gibi hayırlı işlerin muzır manileri çok olur diye. Bu sebeple her olumsuz tenkit eminim ki bi İzinAllah azim ve şevkinizi daha da arttıracaktır. Rabbim Sizi iki cihanda da muvaffak bahtiyar ve afiyetle kullarından eylesin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir