Allah’ı Anmak

Allah’ı Anmak

İnsanı oluşturan iki temel özellik beden ve ruhtur. İnsan hem bedenî hem ruhî ihtiyaçlarını karşılamak mecburiyetindedir. İnsan yapısı gereği bir yaratıcıya ihtiyaç duyar. Allah bunu insanın fıtratına işlemiştir. İnsanın ruhunun isteklerini yerine getirecek ve sıkıntılarını giderecek olan şey, kişinin Allah’a ve sonsuz hayata inanmasıdır. Bundan dolayı Allah’a ve ahiret inancına inanmayan fertlerin; büyük sorunlar karşısında çaresiz kalması ve çağımızın en yaygın hastalığı olan depresyona yakalanması kaçınılmazdır.

Allah’ın ipine sımsıkı sarılmış kullar için depresyon yoktur. Biz biliriz ki Rabbimiz bu dünyada bizlere birtakım imtihanlar verecektir. Bunun üstesinden ancak Allah’ın emirlerine uyarak ve onun yasaklarından kaçınarak gelebiliriz. Yüce Rabbimiz Ra’d Suresi 28.Ayeti’nde “Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” buyurmuştur. Nitekim Allah’ı anmayan bir kalp zamanla kara bir taşa dönecek ve kötü ameller yapmaya meyledecektir. Allah’ı daima zikreden bir kalp ise nefsini kontrol edebilecek ve haramlardan uzak duracaktır.

Günümüzde bazı gençlerimiz aileleri veya çevreleri tarafından İslam’dan uzak bir yaşam sürdürmeye çalışmakta dünya hırsı için yarış ettirilmektedir. Çocuğum okusun iyi yerlere gelsin diye çaba sarf ederken, namazını hiçbir ebeveyn sormamaktadır.
Dersler İslam’ın önüne geçecek derecede bir hal almıştır. Kızı açık karışmaz, oğlu Cuma’ya gelmez karışmaz. Ama konu ders notu olunca, bu ne biz seni boşuna mı okuttuk olur. Ey anne babalar üniversite lise okuyan gençler halinize tavrınıza bir bakın Allah ve Rasulullah’ın huzuruna çıkacak yüz var mı bizlerde.
Allah’ı her anınızda unutmayın, tesettürünüz inancınız, hayata bakış açınızın içinde hep yüce Allah olmalı. İslam onuncu sırada değil ilk sırada yer edinmeli hayatınızda, derslerden önce namaz ön plana çıkmalı. Namazı eksik olanın avukat olmuş doktor olmuş hiç fark etmez hayatı eksiktir. Meslekler dünyalıktır. Makam mevki dünyalıktır.
İnsan öldüğü zaman makamına göre değil ameline göre hesaba çekilir. Nice fakirler cennetin en güzel yerindeyken nice zenginler cehennemin en dibinde olabilir. Önemli olan helal rızıktır. Allah’ın verdiğine şükür etmek O’nu her zaman anmak gerekir.

Bakara Suresi 152. ayetinde Rabbimiz “Beni zikredin ki bende sizi zikredeyim. Ve bana şükredin, beni inkâr etmeyin.” buyurmuştur. Yerde ve gökte canlı-cansız her varlık Allah’ı her an zikretmektedir. Eşrefi mahlukât sayılmış insan ise ne yazık ki tüm varlıklar içinde yaratıcısını en az zikreder. Bazen öyle bedbaht bir ana düşer ki günlük telaşı içinde Allah’ı unutacak vaziyete gelir. Seven sürekli sevdiğini anar ve onu başkalarına anlatır. Allah’a olan hürmetinizi onun yolunda secde ederek gösterin. Allah’ı seven onu sürekli anmalı ve bulunduğu toplumlarda anlatmalıdır. Yaptığımız her işe Allah’ın adı ile başlamalı ve yaptıklarımızın onun razı olacağı amellerden olmasına dikkat etmeliyiz.

Unutulmamalıdır ki sonsuz kudret sahibi Yüce Allah’ın bizlere ihtiyacı yoktur. Bizim ona ihtiyacımız vardır…

Hey sen değerli Müslüman kardeşim, şöyle dünyalıkları bir dakika unut ve bir kenara koy sana tek bir soru soracağım… Şimdi dikkatini buraya ver!
Bugün Allah için ne yaptın?..

Yazan: Mustafa Kuş @mustfakus

“Allah’ı Anmak” üzerine 4 yorum

  1. Hem yaptığınız hadis uygulanması hemde yazılarınız hakikaten takdire şayan bir emektir.Ellerinize sağlık.Beğenerek takip ediyorum

  2. Allah hamd olsun. Bu davetiniz için Rabbim gayretinizi artırsın en önemli hususu insanlara duyurmayın nasip etsin islam’ın kavramlarının içini boşaltıldığı (şehid, şirk, tağut , belem , nifak ,ve kur’an kerimin için meal olarak, vs)bu zaman dilimlerinde insanlara ve insanlığın kurtuluşu için Rabbimizin ilstediği ve hakkı ketm etmeden islamı insalara yaymayı Allah bizlere kolaylaştırsın inşaAllah cennetinde bir araya gelmeyi bizlere nasip etsin Allahumme amin selam dua ile.

  3. Allah razı olsun.
    Çok doğru özetilmiş ve günümüzde yaşanılan bir hakikatı belirtmissiniz.
    Rabbim yardımcımız olsun.
    Selametle.

  4. Rabbim Allah Azze ve Celle’den selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Rabbim her iki cihanda şanına yaraşır şekilde sizleri mükafatlandırsın kardeşim. Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir