Giyinmek Güzeldir!

Giyinmek Güzeldir!

Havalar soğumaya başlıyor, sonbahar kış modası çıkar yakın zamanda ve bazı firmaların dediği gibi ” Giyinmek güzeldir! ” Mi Acaba! Bakın şu ironik tutuma; ayettir diyemiyor bu firma, güzeldir diyor. Tesettür firmaları etikete şunu yazması gerekir aslında. “Bu kıyafet İslam’a uygun değildir ev içi kıyafettir. Dışarıda giydiğiniz zaman sorumluluk kabul etmiyoruz!”Ama bunu yazarlarsa satış yapamazlar öyle değil mi? Yazan varsa helal olsun derim…
Ama gelin görün ki Ayet para kazandırmaz sezonluk olarak değişmez. Yani modacı kişilerin Ayet pek işine gelmiyor açıkçası. Kıyamete kadar değişmeyecek çünkü. O yüzden ayet tarafından bakmazlar hatta bizi yobaz değişime adapte olamayan cahiller olarak görürler. Tüm firmalara mail yada mesaj atmışımdır. Herkes kıyafet dikmekte özgürdür. Ama işin içine tesettür girince işte orada baz alınması gereken şey ayet ve hadislerdir. Bir kıyafetin içinde tesettür kelimesi geçiyorsa imanım ve inancım gereği ilk arayacağım şey Ayete ne kadar uyumlu acaba olur! Modacıların diktiği ayete ne kadar uyumlu! Düşünün şöyle!

Giyinmek ayete göre güzel hatta mükemmeldir bu doğru, ama giyinmek, içinde ayet olmayınca moda olunca nefis odaklı ve beğenilme arzusuyla oluşunca ayet perspektifinden çıkıp gösteriş hasıl olunca bambaşka mecralara yelken açıyor.

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki:

“Kim şöhret (Moda gösteriş, kendini beğendirmek) elbisesi giyerse Allah ona zillet elbisesi giydirir.” Bir rivayette de şöyle denmiştir: “Kıyamet günü Allah ona onun aynısını giydirir, sonra içinde ateşi tutuşturur.”
Ravi: Hazreti İbnu Ömer
Kaynak: Ebu Davud, Libas 5, (4029), 4030)

Bu modacıların yaptıkları şöhretten başka bir şey değildir. Podyuma manken çıkarıp iki kilo boyayla” kapalı giyimi” adı altında İslam’la iliştiriliyor bu kıyafetler.
Kimse ama hiç kimse eleştirmiyor bu firmaları, eleştirmedikleri gibi alışveriş yapılıyor. Marka diye binlerce liralar harcanıyor bu ürünlere. Giyebilirsin mahsuru yok ama evinin içinde eşine karşı sadece!
Tesettür artık sezonluk sürekli değişim halinde ve git gide tesettürden uzaklaşıyor kızlarımız. Erkekler de bilinçsiz tabi bu konuda, onlar da istediği gibi giyinsin diye karışmıyor. Yani bir umarsızlık var tesettüre karşı Müslümanlarda. Kadını erkeği dünyanın cazibesine kapılmış gidiyor bakalım ama nereye kadar!

Ne diyor sevgililer sevgilisi ilk önce ona kulak vermek ve düşünmek gerekir hatta ve hatta kendimizi şöyle bir silkeleyelim irkilip ve aslımıza iman şuurumuza dönelim;

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
“Kim muktedir olduğu halde tevazu maksadıyla (Allah için) (kıymetli) elbise giymeyi terk ederse, Allah kıyamet günü, onu mahlukatın başları üstüne çağırır ve dilediği iman elbisesini giymekte onu muhayyer bırakır.”
Ravi : Hazreti Muaz İbnu Enes
Kaynak :Tirmizi, Kıyamet 40, (2483)

Diyor ki bu hadiste tevazulu gösterişsiz zenginde olsanız kıymetli elbise giymeyin, giymezseniz size cennet elbiseleri verilir ve sunulur deniyor. Ama yok illa o moda firmalarının pahalı ve gösterişli elbiseleri mutlaka giyileceğim dünya gözümde daha cazip diyorsan sen bilirsin! Dünya gösteriş beğenilme yeri öyle değil mi? Zor geliyor bunu yapmamak bizlere, oysa cehenneme giden yollar asfalttır, cennetin yolu da dikenli.
Dikenli yollardan gitmeden acı çekmeden sabır sebat göstermeden cennete gidilmez.
Biz eleştirince kızıyorlar. Kızacak darılacak bir şey yok kardeşlerim lütfen!
Hakikatlere kızılmaz, Peygamber Efendimiz’ in sözleriyle açıklamaya, kendinize gelin demeye çalışıyorum sadece …

Modacılar modern tesettür olgusunu çıkardıklarından bu yana genç kızlarımız ayet tesettürüne yön dönüp bakmaz oldular.
Vitrinde gördükleri elbiselere bakarak ben kapanacağım diyorlar. Ayet ne buyurmuş tesettür hakkında peygamber efendimizin görüşleri nedir bakmıyorlar kitaplara, çünkü cafcaflı kıyafetler ayet gibi sunuluyor beyinlerin içine. Ellerinde birer akıllı telefon dudaklarda ruj erkekler desen acayip!
Şekil şükül değişik değişik şeyler oluşuyor toplumda.

Modacılar ayeti unutturup şıklık yarışına soktular sokaktaki genç kızlarımızı, herkes bir birine bakarak giyim oluşturmaya çalışır hale geldi bu asırda, hep bir özenti hep bir marka merakı almış başını gitmektedir devrimizde.

Oysa Allah  ;
“…Rasulullah size ne getirdiyse-verdiyse onu alın, sizi neden nehyetti-yasakladı ise ondan da hemen sakının-vazgeçin” buyurmuştur.’’
Haşr suresi 7. Ayeti kerimesinde..

Kaçınız Allah ve Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’ in  dediklerine uyuyorsunuz peki?
Ben Allah ve Rasulü ne demişse gönülden inandım ve uydum  modadan bana ne! Diyeniniz var mı içinizde…? Bence fazlasıyla vardır buna eminim!

‘‘Ahir zamanda dünya menfaati için dini alet eden riyakârlar çıkar. Sözleri baldan tatlıdır. Bunlar kuzu postuna bürünmüş birer kurttur.’’  (Tirmizi)

Bu hadisi şerif sözleri baldan tatlı olan modacıları anlatmaktadır bunlar İslami kılığına büründürülmüş ürünlerini siz değerli kardeşlerimin imanlarını düşünmeden acımasız bir şekilde sunmaktadırlar sırf para için.

Müddessir Suresi 2. Ayette ne diyor Rabbimiz? ’’KALK VE UYAR! ’’

Biz vazifemizi yapıp gözlerinizi açmanızı uyanmanızı, bu modacılara pirim vermemenizi sağlamak ve yol göstermek için çaba sarf ediyoruz. Çünkü işler artık çığırından çıkmış iman ve inanç meselesi olan tesettür modacıların ellerinde şekillenmeye başlamıştır. Buna bir dur deme vakti gelmiştir. Moda tesettür serbest kaldıkça kişilerin toplumdaki haya ve edep duyguları da serbestleşti. Erkeler kadınlar bir arada bulunmaktan utanmamaya başladılar. Para kazanmak için şekilden şekle girmeye podyumlara çıkmaya defileler oluşturmaya kadar bin bir çeşit moda akımı oluştu. Bunun adına da kombin dediler!

Ey Müslüman kardeşim tesettür emrinin sen neresindesin!
Ayet hadisi Şerif tarafında mı?
Yoksa nefis ve moda tarafında mı?
Tarafını iyi seç, çünkü bu seçimler ahirette iyi ve kötü amel olarak mutlak suretle karşına çıkacaktır…
Tesettürde pantolon, topuz yapmak, dışarı çıkarken makyaj yoktur. Var diyen yalan söyler İslam’ı doğru anlamamış demektir.

Kuran-ı Kerim’de Buyuruldu ki:

Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar.  Nur Suresi, Ayet 31, Sayfa 355

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve Müminlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek (dış) elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Ahzab Suresi, Ayet 59, Sayfa 427

Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

Ahir zamanda ümmetimin kadınları vücutlarını gösterecek elbiseler giyecekler, saçlarını da deve hörgücüne benzetecek şekilde topuz yapacaklardır. Onlar lanetliktir. (İbni Hibban)

Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak birtakım kadınlar olacak, bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar. (Ebu Davud Libas 125, Cennet 52)

Rasulullah (Aleyhissalatuvesselam ):
‘‘Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah´a itaatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur” buyurdular. (Müslim, Cennet 53, (2857), 52, (2128) )

Bir kadın, güzel kokular sürünüp, [kürk ve deri veya rengarenk dikkat çeken kumaş vs gibi] göz alıcı (dikkat çekici) elbiseler giyerek, bir toplumun önünden geçerse, o kadın zina işlemiş gibi günaha girer. (İbni Hibban)

Herkes baksın diye [süslü] elbise giyen, onu çıkartıp atıncaya kadar, Allah’ü Teâlâ’nın rahmetinden uzak olur. (Taberani)

Kim dünyada şöhret için elbise giyerse, Allah ona kıyâmet gününde zillet elbisesi giydirir Sonra da onu cehennemin alevli ateşlerinde yakar. (Ebû Dâvud, Libas 5, h No: 4029, 4030)

(Şöhret elbisesinden maksat, başkalarına câzip görünmek ve fors satmak için giyilen elbisedir.
(Şevkânî, Neylü’l-Evtâr, c 2, s 94)

Yazan: Mustafa Kuş @mustfakus

Yorum Gönder

“Giyinmek Güzeldir!” üzerine 9 yorum

 1. Allah razı olsun kardeşim. Yazılarınızın bazılarını çok beğendim, ben yazıların Kur’an ve sünnete ne kadar yakın olursa o kadar güzel olacağını düşünüyorum. Duâlarla.

 2. Tesekkur ederim kardesim malasef toplumun yarayan kanasi once kendimizden baslamaliyiz selam ve dua ile Allaha emanet ol

 3. Allah Celle Celalühü razı olsun emeğinizin karşılığını fazlasıyla ihsan eylesin iman ve Kuran hizmetinde bulunmayı nasip ve muvaffak eylesin

 4. Allah razı olsun doğru söze ne denir hele hele ayet ve hadis isiginda… Rabbim cümlemizi olmasını istediği tarzda yaşamayı giyinmeyi konuşmayı nasip etsin dualarınızı eksik etmeyin emeğinize yüreğinize sağlık selametle.

 5. Mustafa bey yazılarınızı gerçekten beğenerek okuyorum Allah razı olsun.beni yanlış anlamanızı istemem ama bu yazınıza bir elestirim olucak izninizle . Yazinizda bir kaç yerde deginmişsiniz fakat daha geniş yer tutmasını beklerdim .tesettür kelimesi günümüzde sadece bayanları ilgilendiren bir kavrammiscasina gündeme geliyor .konuyu farklı yerlere çekmek istemiyorum fakat erkeklerin de bu konuda ciddi bir öz eleştiri yapması gerekmez mi .giyilen kıyafetler İslam’la ne kadar uyumlu .aynı durumun erkeklerin takip ettikleri moda akımında da söz konusu olduğunu düşünüyorum .müslüman olan bir erkekle gayri müslim olan bir erkeğin dış gorunuşunde bir farklılık olması gerekmez mi . Tekrardan Allah razı olsun hayırlı günler

 6. Çok haklısınız, özellikle din adamlarınin topluma örnek olması gerekir. Elin papazı sakalını uzatırken, kendince dinî kıyafetini giyerken,
  bizim imam vs. Din görevlileri neden sakal bırakmaz, cübbe, şalvar giymez. Sonra da çıkar sünnetten bahseder!!!

 7. Kardeş lik okadar doğru söylüyor vede konuşuyorsun ki allah sendenden razı olsun
  Ben biryerde okumuştum
  Çokta güzel vede doğru bir sözdü
  Yazıda şu idi
  ALLAH VAR DIYORSUNUZ
  AMA ALLAH YOKMUŞ GIBI
  YAŞIYORSUNUZ
  Allah zül celali ikram
  Bizlere neyi emrediyor
  TAHA SURESI 132 AYETI KERIMEDE
  NAMAZI AILENIZE EMREDIN
  SIZDE ONA DEVAM EDIN
  DIYE BUYRULUYOR
  ACABA BUNDAN KAÇTA KAÇIMIZIN HABERI VAR
  VARSA BILE KACIMIZ UYOYORUZ
  ALLA VEKİL EN DOĞRUSUNU
  ALLAH BILIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir