Çevre Temizliği

Çevre Temizliği

Müslüman Pis Değildir!

Bugün söyle bir dışarıya çıkıp gezeyim dedim, yürüyüş yolu üzerinde izmaritler pet şişeler, teneke kola kapları, kuru yemiş kabukları,  bisküvi ambalajları, tükürük izleri iğrenç ötesi bir görüntü, Müslüman olan az çok inancı olan bir kişi çevreye çöp atmaz.Sizde çevrenize bakın sadece temizlik görevlilerinden beklemeyin çevre temizliğini, yanınızda bir pikniğe ya da bir gezintiye çıkacağınız zaman mutlaka bir poşet bulunsun ve çöplerinizi poşet içine atın. Ne olur Allah aşkına kirletmeyin çevremizi.

Bizim imanımız inancımız bunu gerektirir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz temizlik konusunda bize en güzel örnektir.

Hadis-i şeriflerde temizlik hakkında buyuruldu ki:

  • (Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.) [Deylemi]
  • (Mümin pis olmaz.) [Buhari]
  • (Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür.) [Taberani]
  • (Temizlik imanın yarısıdır.) [Müslim]
  • (Namazın anahtarı temizliktir.) [Tirmizi]

Yeryüzünde küresel ısınmaya sebebiyet veren,  çevreye acımasızca zarar veren tek bir varlık vardır oda “İnsan”.

Asırlar boyunca insan dışında hiçbir canlının veya hayvanın çevreye zararı dokunduğu görülmemiştir. Dünyanın kıyametini hazırlayan tek varlık insandır.

Kullandığınız kozmetik ürünler plastik ürünler, işlenmiş kimyasallar, kullanılmış yağlar, fabrika atıkları çevreye zarardır. Bunları mümkün olduğunca geri dönüşüm kutularına atın.

Evinizde çer çöp varsa yere atmayın biriktirin mutlaka ama mutlaka atık kutularına atın.

Maalesef sokaklar caddeler ırmak kenarları sahiller, çöplük pislik içinde, suyu içip denize şişe atan pislik zihniyetler de hayli fazla, çiğnediği sakızı, her şeyi denize ve çevreye atanlar var. Bunu yapanlarda inanç eksikliği var maalesef.
Bu kişilerin imanı yüzeyseldir, inanan kişiler asla ama asla bu tür şeyler yapmazlar. Gerçek Müslüman doğa dostu çevreci biridir. Zerre kadar da olsa gönülden iman eden kişiler çevreye denize çöp atıp zarar vermez. Temizlik imanın yarısıdır, temiz olmaya çevreye çöp atmamaya özen gösterelim.

Malesef gençlik bu konuda bilinçsiz.

Bir Müslüman sadece namazı ile değil her davranışı ile çevreye örnektir. Müslüman çevreye negatif görüntü bırakmaz. Müslüman kişi güler yüzlü temiz, sevgi dolu biridir. Müslüman kişi çevreye saçının kılını bile atarken utanır ve hayâ eder. Özellikle yere tükürmez, Çevresini temiz tuttuğu gibi kalbi ağzı da temizdir Müslümanın. Küfür etmez ona buna sövmez hakaret vari davranmaz, Müslüman gibi Müslüman olmaya çalışır. Sadece çevre temizliği değil ağzını da kötü sözlerden uzaklaştırıp, diş temizliğine saç baş temizliğine özen gösterir ve temiz tutar.
Müslüman çevreye kötü örnek değil örnek alınan bir şahsiyettir.

Çocuklarınızı da çevre konusunda duyarlı yetiştirin, onlara daha ilk baştan bu söylediğim şeyleri anlatın.

Geçekten Müslüman bir ülkede yolların çöplük gibi olması beni çok üzüyor, bir yere giderken eğer çöp görürsem, yoldaki çöpleri topluyorum, mahalleden çoğu bunu acayip karşılıyor.
Hâlbuki her Müslümanın yapması gerekeni yapıyorum çevredeki çöp Müslüman kişinin ayıbıdır. Müslüman ülkede başkalarının ayıbını temizlemek insana ağır gelmemeli. Cennete hangi amelle nasıl ne şekilde gideceğimiz belli değil. Duyarlı Müslüman her zaman başımızın tacıdır. Çevreye çöp atmak soluduğun havaya zehir bırakmaktır.

Ben bu ayıp karşısında utanıyorum.

Ve gerekeni yapmaya çalışıyorum.
Siz yapıyor musunuz?

Unutma Müslüman kardeşim bu çevre hepimizin sende gerekeni Yap! 

Yazan : Mustafa Kuş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir