Akım !

Rezillik Akımı!

Aklımın almadığı bir şey var oda şu sosyal medyada akım dedikleri şey…

Bana göre inancı imanı zedeleyen zavallılık, zaman hırsızlığı ve adını koyamadığım hastalıklı bir ruh halinin dışa vurumu.

Bazı uygulamalar var, bu uygulamaları telefona indiriyorsunuz dublaj şeklinde bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz, yani tamamen zaman kaybı, neymiş efendim yeni akımmış, yerlerde sürüklenmeler, araba giderken yürümeler, başörtülüsünden, göbeği açık olanlara kadar dans etmeler; edep hayânın ortadan kaybolup gittiği bir mecra olup çıktı burası.

Çoğu üniversite lise seviyesindeki kişiler. Anne babalar zaten artık nedendir bilinmez karışmıyor, özgür yaşasın istediğini giysin, kızı-oğlu gelmiş 18 yaşına fikirleri hala çocukça ve hayatında hiç namaza yer yok. Pantolonlar kısaldı yırtıldı göbekler açıldı geçen gün bir yazı paylaşmıştım “Günah mı? şık olmak! ” diye. İşte oradaki yazıda da anlattığım gibi gladiston projesinin bir parçasıdır bunlarda.

Erkeğinden kadınına kadar herkes bu uygulamaları kullanıyor, peki neden?

Neden kullanıyorsunuz, sizi sırat köprüsünden mi geçirecek yada size bir yarar mı sağlıyor. Yeni bir fikir mi elde ediyorsunuz. Farkında değilsiniz ama Kuranı Kerimden uzaklaşıyoruz…

Evimizde televizyon akıllı telefon teknoloji son sistem döşenmiş en iyi televizyonu en iyi cep telefonunu kullanıyoruz. En iyi namaz kılan en iyi Kuran-ı Kerim okuyan nerde acaba… Ya Mustafa bey bu çağ böyle boş konuşuyorsunuz diyebilirsiniz, belki de boş konuşuyorumdur. Belki evlerde edep haya örf adet kuralları hala hakimdir bilemiyorum. Ama bu konuyu yazmadan edemedim lütfen kusuruma bakmayın.

Özellikle bu hafta bu akım moda, bu akım kesin tutar, sevgili akımı, makyajsız resim akımı, o kadar saçma o kadar gereksiz bir şey ki instagram, facebook WhatsApp gibi herkesin kullandığı sosyal ağlarda artık görmekten bıktım, izleyenlerin midesi bulanıyor lütfen rica ediyorum bu tür şeylere prim vermeyin, senin kızın oğlun kitap okumasın boş yetişsin bunlarla uğraşsın diye yapılıyor.

Yani insan bu kadar cahil bu kadar ahmak olamaz olmamalı. Kendimizi örtümüzü, edebimizi ve ahlakımızı lütfen aşağılanacak şekilde milletin ağızlarına sakız etmeyelim. Lütfen ama lütfen oynanan oyunları görelim ve dikkatli olalım. Müslüman ahmak değil uyanıktır. Şimdi bu yazıyı açık kapalı her kesimden okuyan kişiler var. Elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün “fe eyne tezhebun” nereye bu gidiş!

Ben şahsen gelecek nesilden çok endişeliyim, başına başörtüsü alanlar eskiden neyin ne olduğunu bilirdi, bir samimiyet bir ayet bilinciyle yoğrulmuşluk vardı. Erkeklerde de bir edep Osmanlı kültürü vardı.

Bu moda ve akımlar kızındaki oğlunda ki kardeşin ya da ablandaki kıyafetlerini ve tesettürü şıklık ve gösterişe çevirdi.

Bazen kendimden utanıyorum, güya tesettürlü kişiler şarkı eşliğinde aniden yere düşüyor ya da araba giderken yürüyor. Yok, uzaylı dansı yok o yok bu, bence bu tür saçmalıklar yasaklanmalı, sosyal medyada bu tür şeyler dönüp duruyor. Birisi yazmış bunlar tesettürü karalama propagandası diye. Hayır, kardeşim senin benim kız kardeşim, kızın oğlun ya da ablanda bu mecrada, akımları izliyor akım yapıyor dinine inancına kişiliğine bakmadan hem de. Çünkü bilinç ve samimiyet yok artık, tesettür gösteriş ve şekil haline geldi. Kapalıyım diyor, kimin için kapalısın iki saçı kapattın diye maalesef tesettürlü olmuyorsun. Tesettür edep ahlak ar haya ve utanma iç güdüsünün Allah tarafından koyulmuş bir kuralıdır.

Web üzerinde binlerce sayfa var ve istatistiklere göre en çok kullanan ülke Türkiye…

Akım akım dediler…

Ama camilere akan gençlik göremedik, camiler kırk yaş üstü amcalara kaldı kızın oğlun evde akım peşinde…

Göbek açmak makyaj, pantolon topuz yapmak moda akımı oldu, ferace parduse çarşaf giyene nine kıyafeti dediler.

İslam’ın şartı bir akım haline gelmedi. İmanın şartını kimse anlatmadı. Elli dört farzı, otuz iki farzı, esmaul husnayı akım yapmadık…

Kuranı kerimi okuma, namaz kılma akımı oluşturmadık. Gösteriş yaptık sevgili edindik, haramı helal gibi gördük. Ruhumuz şeytanın elinde oyuncak haline geldi nefsin peşinde at koşturan kullar olduk.

Galiba biz dünyalık insanlığız ve dünya bizim için kalıcı bir yer gibi, günümüzü gün ediyoruz, harama helale dikkat etmiyoruz.

Yaşantımız eğlencemiz bize peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve Sellemi ve hayatını unutturuyor.

Sanırım yok oluşun akımına doğru gidiyoruz…

Ucuz rezil gereksiz, sonu belirsiz ve anlamsız bir akıma doğru hem de.

Kendilerini akım yaparak aşağılayan, yerlerde sürünen, arabadan inip yürüme akımı yapan kişilere bu ayetlerin şiddeti ile baş başa bırakıyorum.

Kuran-ı Kerim’de Buyuruldu ki:

Bismillahirrahmanirrahim

İnsanlardan öylesi vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlenceye almak için, eğlencelik asılsız ve faydasız sözleri satın alır. İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır. Lokman Suresi Ayet 6

***

Şüphesiz Allah ve Resûlünü incitenlere, Allah dünya ve ahirette lânet etmiş ve onlara aşağılayıcı bir azap hazırlamıştır. Ahzab Suresi Ayet 57

***

Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir. A’raf Suresi Ayet 179

***

Sonra onu, aşağıların aşağısına indirdik. Tin Suresi Ayet 5

***

De ki: “Evet, hem de siz aşağılanmış kimseler olarak (diriltileceksiniz).” Saffat Suresi Ayet 18

Yazan : Mustafa Kuş @mustfakus

Yorum Gönder

“Akım !” üzerine 19 yorum

 1. Akim akım cehenneme. Allah ıslah etsin bu zaman da iman, büyük mesele… Allah gençlerimize aklı selim ihsan etsin , bizide onlarida ıslah etsin.

 2. Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu Allah Azze ve Celle razı olsun inşallah. Bir zamanlar sosyal medyanın kölesiydim Elhamdülillah Rabbim rahmet etti ve yıllardır kullanmıyorum. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Günümüzün Rezilliği. Evimde televizyon yok ve olmadığı günden bu yana daha huzurlu olduğumu farkettim. Kuran kıyamete kadar hak olduğu için zaman ne olursa olsun hayatımız kuran olmak zorunda olduğu için asla sizi ” bu zaman da böyle ” itham ile kimsenin yadırgamaya hakkı yoktur. Allah hidayet etsin. İslamı elinden alınmış bu ülkeye Rabbim şeriatını nasip etsin. Selam ve Dua ile.

 3. Çok güzel yazı resmen içimden geçenleri yazmışsınız İNŞALLAH düzeliriz ne diyelim

 4. Mustafa bey akımlardan bahsederken ne de çok akım biliyorsunuz öyle.Bu akımları bildiğinize göre belli ki sizde çok fazla sosyal medyayı kullanıyorsunuz.Kadınların akım yapması üzerinde çok durmuşsunuz erkeklerden de bahsedebilirdiniz.Söylediklerinizi erkekler üzerinden de örnek vererek söyleyebilirdiniz evet bilgilendirici bir yazı olmuş gayet güzel bir yazı fakat sadece kadınların üzerinden değil erkeklerin üzerinden de örnek vermeliydiniz.Şüphesiz babalar anneler doğru bir şekilde bilgilendirilseydi oğullarının ve kızlarının üzerlerinde söz hakkı olur ve istediklerini de yaptırırlardı.Babalara ders verin kız çocuğu annesine yakındır erkek çocuğu annesine yakındır ama babanın evde daha çok sözü geçer.

  1. Sadece güncel konulardan bahsetmeye çalıştım, ve Tesettürün ne hale geldiğinden bahsettim, bu yazıda bahsetmesem de bu konu herkes için geçerli bir konu, erkek kadın ayrımı yok…
   Kendine bir pay almak isteyen varsa mutlaka alacaktır. Öyle bir izlenim verdiyse kusura bakmayın…
   Selam ve dua ile…

 5. Esselamu aleyküm hayırlı akşamlar dilerim. Rabim razı olduğu kullarından eylesin inşaAllah. Ellerinize yüreğinize emeğinize sağlık. Bu güzel yazı ve düşünceler için teşekkür ederim. Çok önemli ve yerinde bir yazı olmuş. Aslında bu sosyal medyayı avantaja çevirmek lazım diye düşünüyorum. Efendimiz Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellemin ve ashabın nice müslümanların yaptıkları tebliğ gibi bizlerde, sosyal medyayı bu şekilde kullanabiliriz. Mizah bakımdan severek dinlediğim bir Hocamın da dediği gibi “Yahudileri kendi silahları ile vurmak gerekir ” yani bizler de burdan sosyal medyadan harekete geçebiliriz. Zaten tüm müslümanların görevi bu olmalı. Bir amaç bir gaye için kulluk için geldik bu dünyaya. Ya mücahid ya mücahide… Bir amacımız olmalı… Selam ve dua ile…

 6. Akım denen soytarılığı konu edinip değinmeniz fevkalade.. Yalnız efendim konuyu sadece İslam bakış anlayışıyla yorumlamanız yetersiz kalmış zannımca.. Beyan etmek isterim ki; bu saçmalığa iştirak eden, etmeye eğilimi olan toplumu sadece bu görüş açısıyla etkilemeniz, uyarmanız yetersiz kalacaktır. Çünkü mevzu bahis; İslam’ı yaşayan insanlar değil İslam’ı anlamayan ve müslüman geçinen toplumdan bahsediliyor. Yaptıklarının sadece dini değerlerini zedelemediğini, kendilerindeki karakter eksikliği, ruhen ve psikolojik olarak ağır hasar verdiklerininde araştırmalarınıza ekleyip yazınızda tekrar görmeyi arzu ederim. (Okuyucu gözüyle)

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, gayet bilgilendirici ve dikkate almam gereken konulara değinmişsiniz.. Teşekkür ederim.
   Selam ve dua ile…

 7. Yapıcı görüş ve temennileriniz için teşekkürler! Ben de bir internet bağımlısı olarak(sosyal medya değil, yeri geldiğince), internetin ve yaşadığımız hayatın sadece, insanların ve teknolojinin iyi ve faydalı yönlerini aldığınız takdirde, bize bir fayda getireceği kanaatindeyim! İlim ve irfanın dışinda,yalnız, seyirci ve yorumsuz olarak kalmak ve imanın azalması, bizi, modern ve teknolojik icatlar ve toplumlar karşısında, her zaman şuursuz ve akılsız köleler olmaya mahkum bırakır! Hepinize selamlar!

 8. ALLAH Celle Celalühü Razı olsun hocam bizim diyemediklerimizi kaleme almışsınız. Devir hakikaten çok kötü, sonumuz hiç hayır değil kıyamet çok yakın.

 9. Başımı kaldırıp etrafıma bakıyorum da gören körler ,duyan sağırlar,okuyan bilgisizler görüyorum ve gördükçe de içim acıyor insanlar bunu nasıl beceriyor bilinçsiz mi yapıyolar yoksa herşeyi “elem dolu azabı” görmezden mi geliyorlar anlamış değilim ,sosyal medya hastalığının yaygınlaştığı bu dönemde kim ne yapıyor ne için kimin için yapıyor farkındalığı oluşsun en acil zamanda inşAllah, Allahtan uzaklaşıyoruz günden güne, ebedi azaba cehenneme adım adım yürüyoruz ,aileler göz yumuyor günahlara ,gençler ise sonsuz ateşe yürüyorlar hiç son bulmayacakcasına yaşıyorlar bu dünyayı zevk-ü sefayı ,hiç uğruna ebedi hayatı ebedi azaba çeviriyorlar ,merak ediyorum açıkçası bunun bilincinde misiniz ,Kur’an’dan ,Allah’tan kıyametten haberdar mısınız?!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir