Namazın Önemi

Namazın Önemi

Kainattaki varlıklara baktığımızda görürüz ki; yıldızlardan hayvanlara, bitkilerden denizlere varlıklar belli vazifeler yapmaktadırlar. Arıların bal yapması, ineklerin süt vermesini gördüğümüzde anlarız ki; bu varlıkların belli vazifeleri mevcuttur, bu varlıklar başıboş değildirler. Peki bu aciz varlıklar bile vazifesiz kalmaz iken akıl sahibi, irade sahibi olan insan vazifesiz kalabilir mi? Elbette insan vazifesiz ve başıboş değildir. İnsanın yaratılmasının hikmeti Allah’ın birliğine iman etmek ve O’na kullukta bulunmaktır.

Namaz teşekkürdür. İnsan, kendisine iyilik yapan bir başka insana bile teşekkür etme ihtiyacı hisseder. İnsanın sahip olduğu her şeyi yaratan, insanı yoktan var eden, insanı kainatın halifesi yapan ve insana ölümden sonra sonsuz mutluluk diyarı, yani Cennet’e gitme fırsatını veren Allah, övülmeye asıl layık olandır. Namaz ise Allah’a teşekkür etmenin en büyük alametlerindendir. İnsan fakir değildir. İnsan sahip olduğu göz, kulak, burun, el, yüz, saç, ayak, beyin, kalp gibi azalarını milyon dolarlara değişmez. İşte insana böylesine cömertçe nimetler ihsan eden Allah’a şükretmek gerekir.

Namaz sadece Allah rızası için kılınır. İnsan Cennet’e gitmek için veya Cehennem’ den kurtulmak için değil, sahibi olan Allah’ın rızasını kazanmak için namaz kılmalıdır.

Namaz kılan bir insanın meşru olan dünyevi işleri ibadet hükmüne geçer. Namaz kılan bir insanın fazileti, kazanacağı mükafatlar Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde belirtilmiştir.

Bu bir eleştiri değil gördüğümü aktarıyorum Maalesef ilahiyat okuyup namaz kılmayan gençlik bile yetişiyor artık, namazı ön plana çıkaran yayınlar göremiyoruz, kariyer sevdası iş güç derken hayat ve dünyalık şeyler ilk sırayı alırken, namaz İslam kaideleri onuncu sıraya yerleşiyor , yani sanki Hayatımızda din yada İslam yokmuş gibi bir hayat benimsemeye çalışıyoruz, şöyle bir düşünün sosyal medya televizyon dergi gibi şeyleri neler yapılıyor sizce, aşk sevgi entrika gibi mevzular işleniyor, ama hayatımıza değer katacak namazdan uzak bir yaşam gösteriliyor, namazsız toplum huzurlu olabilir imajı var kızlarımız ojeli geziyor namaz yok, erkeklerimizin bazıları gusül abdesti almayı bilmiyor. Tesettür desen makyaj ve pantolon ile orantılı hale geldi suyunu çıkardılar. Nişanlı kız ve erkek nikah olmadığı halde el ele kol kola sarmaş dolaş geziyor. Bunlar artık normal bir şey gibi konuşuluyor… Nişanlısı ile kız erkek her şeyi yapabilir düşüncesi hakim olmaya başladı.

Yani bunlar eleştiri değil, hak neyse o, yani harama haram helale helal dememiz lazım.

Nefis neye önem verirse bizde onun peşinde sürükleniyoruz, Namaz hayatın en güzel verdiği mutluluk ve nimet Ruha huzur bedene şifa veren ilaç…

Böyle bir ortamda yani Ahir zaman ortamında namaz kılıp doğru bir kişi olmaya gayret etmek inanın günahtan sevaba hicret etmek gibidir. Namaz kılmayı asla ama asla bırakmayın derim.

Siz bakmayın topluma, toplumda bazıları kendi ideolojik fikirlerini dine uydurmaya çalışıyor, bidatleri din gibi göstermeye çalışıyor. Siz Allah ve Rasulullahın dediklerine kulak verin, harama direk haram diyemeyen, işte şöyle böyle diye tek yolu bırakıp kırk yoldan dolanmaya takla atmaya haramı yumuşatmaya çalışan kişilerden uzak durun. İslam samimiyet dinidir. Haramsa haram, helalse helaldir bir şey eğip bükmeye gerek yoktur. Namaz kılmak Müslüman isek zorundayız. Yani yarın başlayacağım veya kendimi iyi hissetmiyorum başım ağrıyor gibi bahaneler namaza mani olamaz. Deli isen ve ölü isen, küçük çocuk isen namazdan kurtulabilirsin. Onun dışında namazdan asla ama asla kurtuluş yok. Sevgimiz aşkımız, muhabbetimiz namazdır. Evlenirken bile erkeğin yada kızın çevresine namaz kılıp kılmadığını sorun ve araştırın. Hoş şimdi ne kadar para kazanıyorsun, ne iş yapıyorsun diye soruyorlar ya neyse o konular biraz geniş inşallah daha sonra… Yani namaz kılmayan ömrüne namazı sokmayan kişi okyanus ortasında bir dala tutunup ne de olsa beni kurtaracaklar deyip umursamayıp kurtulmayı bekleyen kişi gibidir.

Hayatta her şeye öncelik tanıyoruz, okulumuz, sınavlar kariyer için atılan adımlar. Ondan sonra psikolojik sorunlar başlıyor. Hayatımıza ilk sıraya namazı koymadığımız için daima kaybediyoruz farkında değiliz. Öncelik Allah sevgisi ve namaz…

Namaz gönüllere huzur veren Müminin temizliği makyajı ve nurudur. Bugün kozmetik ürünlerine ihtiyaç duyulması manevi maddî temizlik olan abdestten uzak olduğumuzu gösterir. Kişinin temizliği abdesttir. Abdest ile günde 5 defa görünen kısımlar yıkanır ter temiz olur. Namaz kılan ve abdest alan kişinin nuru yüzünden okunur. Yakışıklılık güzellik Kavramı kişinin namazından geçer.

Namaz kılmayan bir kızla yada erkekle evlenmek bile doğru değildir. Çünkü Allah’ın emrettiği bir farzı terk ediyor. Kişi kimi çok seviyorsa onun için her şeyi yapar. Allah’ı seven kullar da sevgisinin tecelli ve tesellisi olarak namaz kılar. Düşünün şöyle…

Allah’a karşı vazifesini yapmayan kul, eşine de yapmaz, Allah’ı önemsemeyen kul eşini de önemsemez kişinin kalbi Allah’a olan hürmeti ile orantılıdır. Allah sevgisi olmayan kişilerin sevgileri yüzeysel gösteriş ve bayat bir şekildedir.

Ruhumuzu aydınlık kılan bir gerçek vardır.

Biz Müslüman kişiler ona Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve Sellem’in diliyle gözümün nuru, kalbimin süruru diyoruz..

Siz değerli okuyucularım Namaz kılıyor musunuz?

Müslüman bir kişiye namaz kılıyor musunuz demek hakaret sayılır bence, siz namazlarınızı tadili ekrana göre kılan güzel Müslümanlarsınız bunu biliyorum.

Müslüman kişiye namaz kılıyor musun denmez, size böyle bir soru soran varsa kesin kendisi arada sırada kılıyordur. ☺️

Öğrenci, öğretmen, müdür, rektör yada bir hoca ne olursan ol asla ama asla ne kariyerin ne paran ne pulun sana fayda vermeyecek kıyamet günü bunlar geçmeyecektir. Seni sırat köprüsünden geçirecek olan, mizanda ağır gelecek olan namaz ve inancından başka bir şey değildir. Kıyamet günü sorulacak ilk soru namazdır.

Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

Hazreti Hureys İbnu kabisa derki; Bana ulaştığına göre, (kıyamet günü), kulun ilk bakılacak ameli namazdır. Eğer namazı kabul edilirse, geri kalan amellerine bakılır. Eğer namazı kabul edilmezse diğer amellerinin hiçbirine bakılmaz.

Muvatta, Kasru’s-Salat 89, (1, 173)

Görüldüğü üzere namaz her şeyden önemli hayatımızın bir parçasıdır. Siz namazsız bir hayat düşünebiliyor musunuz? Eğer namaz kılmıyorsak sizlere yalvarıyorum lütfen namazlarınızı vaktinde ve zamanında kılın iş güç deyip dünya hırsına kapılıp namazı geçiştirmeyin. Her Müslüman cenneti ve Allah’ın rızasını hak eder. Sizde onlardan birisiniz bence…

Sözü en güzel kelama Kuran-a bırakalım…

***

Kuran-ı Kerim’de Buyuruldu ki:

Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?

Maide Suresi, Ayet 91, Sayfa 123, Sure No 5, Cüz 7

***

Siz namaza çağırdığınız vakit onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu, şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır.

Maide Suresi, Ayet 58, Sayfa 118, Sure No 5, Cüz 6

***

Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekâtı verenlerin mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.

Bakara Suresi, Ayet 277, Sayfa 47, Sure No 2, Cüz 3

***

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

Bakara Suresi, Ayet 153, Sayfa 23, Sure No 2, Cüz 2

***

Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.

Bakara Suresi, Ayet 3, Sayfa 2, Sure No 2, Cüz 1

***

Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.

Bakara Suresi, Ayet 110, Sayfa 17, Sure No 2, Cüz 1

Yazan: Mustafa Kuş

 

“Namazın Önemi” üzerine 9 yorum

 1. Değerli birinden duyup etkilendigim ve namaz hususunda yeri geldikçe bahsettiğim bir misali paylaşmak istiyorum.
  Sokakta yürürken bir yabancıya sorduğumuz “Saat kaç?” sorusunun cevabına bile teşekkür ederim diye cevap verirken, Rabbimizin bunca nimeti ve bizlere gösterdiği merhameti karşında nasıl teşekkür etmeyiz! Rabbimize teşekkürü dile getirebildigimiz en muhim ibadetlerden biriside “NAMAZ” dır.

 2. Peygamberimiz (Sallallahu ve Sellem) buyurdular ki;
  Namaz, dikilmiş şeylerin en hayırlısıdır. Kim dilerse onu çoğalsın.
  Ravi: Hazreti Ebû Zerr (Radıyallahu Anh)
  Sayfa: 159 / No: 7
  Ramuz El-Ehadis

  Meyvesini yiyebilecegin en hayırlı amel namazdır.

 3. Selamunaleyküm
  Namaz bizi huzuruna kabul eden o yüce zata bir teşekkürdür ,bir hocamız bir ortamda namaz kılmayanın başı beladan kurtulmaz demiş ordan biride ben 30 yıldır namaz kılmıyorum başımada hiç bela gelmedi demiş, hocamızda 30 yıldır Allah seni huzuruna kabul etmemiş bundan daha büyük belamı arıyorsun demiş
  Namazı biz kılmıyacaz namaz bizi kılacak ;bizi dürüst kılacak, adaletli kılacak,hayırlı kılacak,merhametli kılacak,çok şükreden çok hamd eden kılacak,Resulullah’ın izinden giden kılacak,Allah’ın emirlerini tutan yasaklarından kaçan kılacak,kıldığımız namaz eğer bunları bize kılmıyorsa yani kazandırmıyorsa namazımızda birşeyler eksik demektir ya taharette ya abdeste ya fıkhihi meselelerde yada itikadi meselelerde eksiklik vardır bu ilimler var ama hala bunları elde edemediysen ihlas üzere kılmıyorsun demektir. Bu nasıl olacak derseniz bir tavsiyede bulunayım namaza duracağında sağında cennet solunda cehennem arkanda Azrail A.S.bekliyor namaz kılsada canını alsam diye yani son namazın düşünecen kul bunu bilse hafızssa hatimle kılar şimdi ne yazıkki hafızımız bile felak nasla kılar oldu neyse kıldığı namaz son namazı olarak kılacak ve mevlasının huzurunda ve en yakın olduğu an olarak düşünecek ve namaza duracak namazda aklına türlü türlü şeylermi geliyor hemen kendi kendine nasıhat et sen Allah’ın huzurundasın kendine gel desin yanlız bunu harf ve sesle derse namazı bozulur aklından geçirecek buna devam ederse kişi ihlası elde edecektir Allah’ın izniyle dua eder dua beklerim

 4. Allah celle celalühü Razı olsun, rabbim paylaşılan bu yazıyı okuyan herkese bir ömür namaz kılmayı, eksiklerini tamamlamayı nasip etsin. Hayırlı günler.

 5. Bir zaat ölüm hastalığında ve hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlıyor yanındakiler soruyor ona niye alıyorsun ölecen diyemi ağlarsın der o zaat yok be ölecem diye niye ağlıyayım ben ölecem toprağın altına girecem orada namaz kılamıyacam siz üste boyuna namaz kılacaksınız bu aklıma geldi ondan ağlarım der
  Başka bir zaat sa teeccüde kalkar ve sürekli namaz kılar sabah ezanı okunur ve namazını bitirir ellerini açar mevlaya dua eder der ki sana secde etmeye doyamadım yarabbim şu geceleri uzatta sana secde etmeye doyayım der adamlık bunlarda işte aslında bizdede var adamlık ama bizdeki yarab geceleri biraz daha uzatta uykuyadoyalım adamlığı Allah soumuzu hayırlı eylesin inşeAllah Allah bu zaatlar gibi işin ehemmiyetini anlayıp Allah’a yakışır ve Onu razı eden kullar olabilmeyi beceren kullarından eylesin bizi
  Dua eder dua beklerim

 6. Selamunaleyküm
  Mustafa kardeş resimde sanki Kuran-ı Kerim yere konmuş gibi görünüyor benmi yoksa yanlış görüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir