Med Cezir

Med Cezir

Hep hayallerimin peşinden gittim yapmak istedim yaptım, bazen aç kaldım bazen uykusuz, bazen kilo aldım bazen spor yaptım, paraya hiç önem yada değer vermedim varsa verdim, yoksa da üzülmedim, yatlar katlarda gözüm olmadı dua edip sadece Allah’ın rızasını ve cenneti istedim..
Çünkü bu dünyada hayaller bile sınırlı idi bir şey eksikti gönlümde, ve bu dünyada bulamıyordum…
Ta ki namazı gerçek mana da tanıyana dek, okudukça öğrendim ki namazı hayatımda sadece yat kalkan ibaret yaşamışım, anladım ki namaz her şeyin ruhu gönüllerin ilacı hayallere hedeflere ulaşmanın tek yolu ve anahtarı… Şimdi namaz kılarken hissediyorum, çünkü namaz kılmanın ne demek olduğunu artık tüm hücrelerim anlıyor. Onlarda alıştılar itiraz etmiyorlar. Zor bir süreçti namazı hissetmek. “Vay o namaz kılanların haline…” ayetini hatırlayın beni daha iyi anlayacaksınız.

Bir yazı okudum geçenlerde ;

“Kendi hayallerini hayata geçir. Yoksa maaş karşılığı bir başkasının hayallerini gerçekleştirebilmek için çalışırsın”

Ve bu yazı beni çok ama çok etkiledi, çünkü düşünmez misiniz, akıl etmez misiniz diyordu ayet tüm insanlığa…
Yazılım, grafik tasarım, web tasarım, logo, afiş, el sanatları, teknolojik tamirler, kitap yazma, kitap okuma, İslami ilimlere merak salma, Android hadisi Şerif projesi hazırlayıp sunma, dergi çıkarma, blog yazma, okul okuma, imamlık yapma …

Hep kendimce bir şeyleri denedim çünkü İslam bunu gerektiriyordu. Yaptığım iş ne olursa olsun en iyisini yapmaya özen gösterdim, bir işi yaparken aman be olsun değil en iyisi olsun diye uğraştım.

Başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için değil kendi hayallerimi gerçekleştirmek için bir şeyler yapmam gerekiyordu. Ve yapımda.. Çocuk yaştan beri hayallerim var, sizde çimenler üzerine uzanıp kayaların üstüne çıkıp çok hayal etmişsinizdir. Köy yerindeki hayaller şehir hayatından farklı ve güzel oluyor.

İmam hatip lisesi okuyanın da birşeyler başarabileceğini göstermekti hedefim…
Sen kim kitap yazmak kim dediler yazdım, İmam hatip mezunusun ne işin var yazılım işiyle dediler inat ettim yaptım. Sanki İslam, ilahiyatçı yazılım yapamaz mı diyor! Bence alasını yapar, hemde aşkla imanla inançla yapar. Sen yeter ki iste, ne diyor Kuran-ı Kerim’de Allah “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.”

Hristiyan yahudi Müslüman demiyor insan diyor. Ama önemli olan helal yolda adımlar atmak.

Hayallerinizden vaz geçmeyin bende sizin gibi sıradan elinde bir bez alıp babasının dükkanında rafların tozunu alan biriyim yani. Köyde çobanlıkta yaptım…

Kızabilir beni sevmeye bilirsiniz ama şunu bilin ki sadece sevdiğim şeyleri yapıyorum. Bundan da mutlu oluyorum…

Beni bende demen bende değilem…
Bir ben varım bende benden içeru

Diyor ya Yunus Emre işte aynı o modda ilerliyorum…

Bakmayın öyle yazılar yazdığıma,
Rüzgarın etrafında bende dönüyorum,
Papatyayı, yanan mumu bende seviyorum,
Benimde ruhum var, ve bende huzuru arıyorum.
Yalnızlık, boş kalmışlık, med ceziri bende yaşıyorum..
Bende seviyorum dikenli gülü, kuş burnunu mercimek çorbasını, kuru soğanı, okudukça ne kadar cahil olduğumu öğrendiğim günden beri hatalarımdan ders çıkarmaya tövbe etmeye çalışıyorum…
Günahım da var sevabım da var…
Ama ne olursa olsun ne yaparsam yapayım…
Bıkmadan usanmadan…Gönülden ve hissederek…

“Allah Var Gam Yok” diyorum…

Mustafa Kuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir